Сьогодні багато людей знайомі з цим словом, а його популярність продовжує зростати завдяки кінотворам. У фільмах ми часто бачимо, як за допомогою мачете можна легко пробиватися через густі джунглі, добувати їжу або долати супротивників одним махом цієї вражаючої зброї. Мачете також використовується в сільському господарстві для збирання цукрової тростини та бананів, а також є частиною озброєння багатьох армій Азії, Африки та Латинської Америки.

Мачете є довгим, часто тонким і широким ножем з одностороннім заточуванням і опуклим лезом. Зазвичай товщина клинка становить від 3 до 4 мм, іноді із загнутим вістрям.

Існує кілька основних видів мачете, які відрізняються формою та розмірами клинка:

"Класичний" - з прямим довгим (до 50 см) і опуклим мечем;

"Кукрі" - із загнутим вістрям.

Класичне мачете, знайоме всім, виникло для використання як основний інструмент при збиранні цукрової тростини та бананів на плантаціях, а також для рубання ліан та чагарників у джунглях Південної Азії, Африки та Латинської Америки.

Мачете спеціально не балансують, оскільки він призначений для рубки. Рубляче замах має бути з великою амплітудою від плеча, що збільшує силу удару. Деякі мачете поєднують обух із пилкою. Вістря легко рубає гілки товщиною до 5-6 см, але товсті стовбури та гілки дерев піддаються важко. Тут комбінований варіант мачете-пилки робить інструмент більш універсальним.

Рукоятка мачете може бути зроблена з природних матеріалів (дерево, слонова кістка) або синтетичних (карбон, склотекстоліт та ін.). Довжина рукояті може змінюватись, але зазвичай торцева частина розширена для запобігання вислизу ножа з руки під час замаху. Мачете зазвичай носять на поясі чи спині в шкіряному чи синтетичному піхві.

Кукрі – це ніж із вигином у зворотний бік та заточуванням на внутрішній стороні, тобто з вістрям, загнутим до леза. Залежно від типу та призначення, він використовується як робочий інструмент, парадна зброя та для інших цілей.

Точне походження кукри невідоме. Вважається, що вперше він міг бути створений в Африці, після чого технологія виготовлення поширилася до Греції, а потім Близького Сходу та Середньої Азії. Тому цей ніж має багато спільного з грецьким мечем кописом та турецьким ятаганом.

Згідно з іншою версією, історія кукри починається в Непалі, де місцеві жителі вперше створили його за часів завойовницьких походів македонського царя Олександра. Армія Олександра дійшла до кордонів Непалу і місцеві жителі скопіювали форму грецького меча кописа. Традиційний непальський кукри ручного виготовлення часто прикрашений орнаментами та символами, що мають глибокий релігійний та сакральний зміст, пов'язаний з богами Шивою та Калі.

Основною відмінною особливістю непальського клинка від західних аналогів є специфічна виїмка у рукояті на лезі, яка називається "чо" місцевою мовою. Ця виїмка, ймовірно, має релігійне значення, але з наукової точки зору вона допомагає запобігти утворенню сколів і тріщин біля рукояті, знімаючи накопичену напругу металу при ударі та збільшуючи термін служби клинка.

Є лише одна проблема, яка може перешкоджати довгостроковому використанню такого типу ножа – корозія металу. Місцеві ковалі роблять кукри виключно з ресорної сталі старих німецьких автомобілів. Згідно з місцевими майстрами, найбільш підходящими для кування є ресори від старих автомобілів марки Mercedes-Benz. Ця ресорно-пружинна сталь має відмінні різальні та рубають характеристики, добре зберігає заточування, але має низьку стійкість до корозії через малий вміст хрому в складі.

Тому такий ніж вимагає ретельного догляду із застосуванням антикорозійних засобів. Західні виробники ножів випускають клинки для мачете такої форми та розміру з використанням більш корозійно-стійких сталей, проте найчастіше без виїмки на лезі у рукояті, що робить їх схильними до тріщин у цій галузі. Серед провідних виробників таких виробів можна назвати такі відомі бренди як Cold Steel, FISKARS, KA-BAR, Gerber, SKIF, SOG та інші, чия продукція є зразками високої якості.