Методи:

пневматична зброя,

травматична зброя,

газова зброя,

зброю під патрон Флобера.

Останнім часом громадяни України стурбовані питанням захисту себе, своїх близьких та майна. Кожен вирішує це питання по-своєму: від використання різних інструментів та предметів до придбання спеціалізованих засобів захисту.

При цьому можливості творчості вражають уяву. Використовуються всі: палиці, прути, складані ножі, кастети, ліхтарі зі стробоскопом, газові балончики і т. д. Законослухняні громадяни здебільшого залишаються в подиві.

Грунтуючись на досвіді спілкування з покупцями на цю тему, проаналізуємо все.

• Перше правило: якщо ви вирішили використати засіб захисту проти нападника, він має бути під рукою.

• Друге правило: якщо ви оцінили ситуацію та вирішили застосувати засіб захисту, дійте швидко та рішуче, без розмов та "залякань".

Газові балончики:

Не рекомендується використовувати газові балончики в закритих приміщеннях (автомобіль, ліфт тощо), якщо оборонець не може швидко залишити приміщення, а також проти вітру.

Використання балончиків з будь-яким газом (лак для волосся, нігтів тощо) завдасть нападнику більше шкоди, якщо спрямувати струмінь в область слизових оболонок очей, рота чи носа.

Балончики, наповнені газом (зі сльозогінною та дратівливою дією), продаються в спеціалізованих магазинах. Ефект від їх застосування буде, звичайно, значно більшим. У будь-якому випадку, законно дозволені балончики, не завдадуть шкоди життю та здоров'ю нападаючого.

Пістолети та револьвери:

Розглянемо два варіанти:

1 - дозвіл на купівлю не вимагається.

2 - дозвіл на купівлю потрібно.

До першого варіанта відносяться пістолети та револьвери під патрон Флобера, а також пневматичну зброю. Їх можна придбати, досягнувши 18 років.

Відмінності та характеристики:

Стріляють металевими кульками діаметром 4 мм, швидкість вильоту: 160 м/с. Призначені для тренувань зі стрільби.

Пневматична зброя:

Пневматичну зброю майже не видає звуку.

Балончики з газом (СО2), який приводить у рух металеву кульку, розраховані на 50-60 пострілів.

Недолік - тривале зберігання балончика під тиском (принцип сифона) призводить до виходу клапана з ладу і, як наслідок, втрати газу.

Зброя під патрон Флобера:

Під патрон Флобера (флобери) переважно випускають револьвери. Вони оснащені барабаном на 9 камер, для заряджання патронами. Постріл такого револьвера супроводжується значним звуком.

Це створює додатковий стресовий ефект для нападника.

Травматична зброя

До другого варіанта відносяться газові та травматичні пістолети, револьвери.

З появою травматичної зброї (офіційно назва – спеціальний засіб для відстрілу гумових куль), інтерес до газової зброї зник.

Основним критерієм стала низька ефективність, порівняно з травматичним, а також перереєстрація та контрольний відстріл патронів кожні три роки.

До речі, дозвіл на придбання видається з 18 років.

Травматична зброя

До другого варіанта відносяться газові та травматичні пістолети та револьвери.

З появою травматичної зброї (офіційна назва – спеціальний засіб для відстрілу гумових куль) інтерес до газової зброї знизився.

Основними причинами стали низька ефективність порівняно з травматичною зброєю, а також необхідність перереєстрації та контрольного відстрілу набоїв кожні три роки.

До речі, дозвіл на придбання надається з 18 років.

Травматичні пістолети (дозвіл видається з 21 року) стріляють 9 мм гумовими кулями (кульками) на відстань до 10 метрів.

Враховуючи, що флобери та пневматичні зброї можуть завдати шкоди життю та здоров'ю нападника, а від травматичної зброї шкода буде ще більшою, не слід стріляти з них навмання, особливо у життєво важливі органи та голову.

Питання громадян при купівлі вогнепальної зброї викликають посмішку чи подив.

Найчастіше питання при покупці помпової зброї для дому (для самооборони): - У вас є картеч?

Для захисту (самооборони) магазини зброї пропонують патрони 12 калібру, заряджені гумовою кулею або картеччю.

Такі набої не рекомендуються застосовувати на відстані менше 10-15 метрів. У разі відсутності їх можна використовувати дрібний мисливський дріб.

Прийняття рішення про використання вогнепальної зброї для захисту має бути ретельно обдуманим та здійснюватись лише за реальної небезпеки для життя та здоров'я громадян, власника зброї або її родичів.

Слід пам'ятати, що постріл із вогнепальної зброї може спричинити серйозні травми або смерть.

Дистанція стрілянини становить від 40 до 80 метрів і більше, що також може завдати шкоди невинним людям.

Підсумки:

Дуже важливо знати правову ухвалу «необхідної оборони» (стаття 36 Кримінального кодексу України).

Необхідною обороною вважаються дії, спрямовані на захист законних прав та інтересів особи, що захищається, іншої особи, суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного зазіхання шляхом заподіяння посягаючому шкоди, необхідної і достатньої в даній ситуації для негайного запобігання або припинення зазіхання, якщо при цьому не було перевищення меж необхідної оборони.

Кожна людина має право на необхідну оборону, незалежно від можливості уникнути суспільно небезпечного зазіхання або звернутися за допомогою до інших людей чи органів влади.

Перевищення меж необхідної оборони визнається умисним заподіянням зазіхає тяжкої шкоди, що явно не відповідає небезпеці зазіхання або обстановці захисту.

Перевищення меж необхідної оборони тягне за собою кримінальну відповідальність лише у випадках, спеціально передбачених статтями 118 та 124 Кримінального кодексу України.

Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо через сильне душевне збудження, викликане суспільно небезпечним зазіханням, воно не могло оцінити відповідність заподіяної ним шкоди небезпеці зазіхання або обстановці захисту.

Застосування зброї або інших засобів та предметів захисту проти збройного атакуючого або групи атакуючих осіб, а також для запобігання незаконному насильницькому вторгненню в житло чи інше приміщення, не вважається перевищенням меж необхідної оборони та не тягне за собою кримінальну відповідальність. Це діє незалежно від ступеня завданого шкоди агресору .