Холодна зброя використовується для ураження цілі силою людських м'язів. Однак не всі предмети, які можуть бути використані для шкоди, можна віднести до цієї категорії. Отже, давайте розберемося, що така холодна зброя і чи потрібна ліцензія на її використання?

 

Поняття, види та характеристики:

 

Під холодною зброєю зазвичай розуміють пристрої, які не містять вибухові речовини або стиснутий газ. Більшість предметів цієї групи є ручними інструментами. Залежно від призначення існують такі види холодної зброї:

 

Мисливське. В основному використовується для полювання на диких тварин. До цієї категорії входить безліч предметів:

• Мисливські ножі. Ці надійні інструменти необхідні кожному мисливцю, рибалці або туристу. Розмір леза зазвичай становить 100-140 мм. Для виготовлення використовують сталь із твердістю не менше 59 HRC . Рукоятка виготовлена з кістки або дерева. Центр мас, як правило, зміщений у бік рукояті для зручності та ефективності використання при обробці видобутку;

• Мачете. Це довгий та вузький ніж із широкою ріжучою кромкою, популярний серед любителів активного відпочинку. Моделі з додатковими зубцями на лезі можуть використовуватися як пили;

• Кинжал. Це зброя з коротким, заточеним з обох боків лезом. Використовується для ближнього бою, хоча існують моделі, призначені для метання (зазвичай з обтяженим лезом);

• Тесак. Цей бойовий ніж має досить великі розміри і використовується поліцією та військовими професіоналами. Відмінно підходить для різання товстих мотузок та розрізання мереж.

 

Бойова зброя. Воно поділяється на поліцейське, військове та цивільне. Перші дві категорії призначені для виконання спеціальних та бойових завдань. Громадянська зброя включає предмети, що використовуються для полювання та самозахисту, а також аксесуари для національних костюмів.

 

Спортивна зброя. До цієї групи входять такі предмети:

• Шпага – різновид меча з довгим одно- або дволезовим клинком і рукояттю, використовується головним чином у спортивному фехтуванні;

• Шабля – зброя з однолезовим клинком, вигнутим у бік обуха, поступово витісняє мечі завдяки зручності використання та бойовим якостям;

• Спис – метальна, колюча і колюче-рубаюча зброя, що складається з держака і наконечника різної форми;

• Рапіра – легкий різновид шпаги, що зазвичай використовується для тренувальних поєдинків та змагань з фехтування, зручна форма та легкість дозволяють жінкам брати участь у цьому виді спорту;

• Меч – предмет з прямим клинком, призначений для ударів, що колють і рубають, часто використовується як сувенір для підкреслення статусу власника та прикраси інтер'єру.

 

Залежно від характеру заподіяних ушкоджень, зброя підрозділяється на колюче (спис, рапіра, багнет, стилет), що рубає (томагавк, карбування, бойова сокира), колюче-що рубає (тесак, шабля, меч, мачете, шпага) і ударно-роздробне ( шестопер, телескопічна палиця, бойовий молот).

 

Залежно від характеру дії зброю можна класифікувати на:

 

• Клинкова зброя. Бойова частина складається із клинка, нерухомо закріпленого на рукояті. Залежно від довжини клинка, розрізняють довгоклінкові, середньоклінкові та короткоклинкові вироби. Вони можуть бути з клинком, рукояттю і багнетом (який може кріпитися до вогнепальної зброї);

 

• Метальна зброя. Ця категорія включає предмети, здатні вражати мету певній відстані. Їхня дія заснована на використанні м'язової сили та властивостях матеріалів виробів. Найдавнішим представником є спис, який можна використовувати не тільки для метання, а й у ближньому бою. У категорію метального зброї входять арбалети, традиційні луки, списометачі та пращі. Вироби можуть бути однокомпонентними (сокира, ніж, спис) та багатокомпонентними (рогатка, цибуля, арбалет).

 

 

Основні відмінні риси холодної зброї від звичайних побутових інструментів - відсутність вістря, рукоять довжиною менше 70 мм і твердість металу (клинок) нижче 25 HRC . У разі суперечки про те, чи є певний предмет холодною зброєю, експерти мають останнє слово.

 

Чи потрібний дозвіл на придбання холодної зброї?

Оскільки холодна зброя може завдати шкоди здоров'ю, її носіння та використання потребують спеціального дозволу. Для отримання цього документа необхідно подати пакет документів та сплатити послуги з видачі ліцензії до органів внутрішніх справ (за місцем проживання). Протягом десяти днів після купівлі зброї її слід зареєструвати у поліції за місцем проживання. Якщо необхідно зберігати колекційні предмети, користувач отримує дозвіл із позначкою «Колекція».

 

Вимоги до зберігання

Зберігання зброї передбачає його розміщення у спеціальному місці, звідки воно може бути витягнуте лише після виконання певних дій. Якщо використовується сейф, спочатку його слід відкрити, а потім витягти зброю з коробки або чохла. Холодна зброя повинна зберігатися лише за місцем проживання. Заборонено передавати зброю особам, які не є її власниками. Не можна зберігати зброю у приміщеннях із високою вологістю. Перереєстрація має бути виконана за місяць до закінчення терміну дії дозволу. Зберігання та носіння дозволені лише на основі спеціального документа.

 

Незаконне зберігання холодної зброї не тягне за собою кримінальну відповідальність (у деяких випадках передбачено адміністративний штраф). Однак, це не звільняє громадян від необхідності оформлення ліцензії або дозволу на використання.

 

Особливості догляду

Найбільш поширеною причиною пошкодження виробів є окиснення металу, з якого виготовлений клинок. Щоб запобігти цій проблемі, металеву частину виробів слід періодично полірувати. Спочатку необхідно очистити інструмент від бруду. Лезо бажано протирати спеціальним маслом зброї. Якщо ви не збираєтеся використовувати певну зброю найближчим часом, її варто загорнути у тканину. Заборонено використовувати тканини з непористою структурою, оскільки це може спричинити утворення іржі на металі. Кращий вибір - повсть або махровий рушник.

 

Після використання ножа для обробки дичини, його необхідно ретельно промити, щоб запобігти окисленню. Дерев'яні рукоятки слід обробляти спеціальними оліями .